SORU SOR

BİLGİ DANIŞMA HATTI: 0(224) 451 6551

Çocuk Cinselliğinin Yaşamındaki Etkisi

Çocuk Cinselliğinin Yaşamındaki Etkisi
Son Güncelleme: 22.05.2014 , Okunma: 3940
Cinsellik daha biz doğmadan önce atfedilen bir cinsel kimlik ile başlar. Kız mı erkek mi ? olduğumuza gore anne babamız tarafından bazı beklentilerle süslenir.

Kız çocuğu olduğumuzda anne babamız tarafından ona gore hazırlık yapılır. Doğum ile birlikte çocuğa söylenen sevgi sözleri değişiklik gösterir. Sonrasında  2-3 yaşlarında cinsel kimliğine dair bir takım gelişmeler olmaya başlar. Cinsel kimlik gelişmi artık çocuk için belirginleşmiş olur ve hemcinsi olan ebeveyni ile özdeşim kurulmaya başlanır. Aynı zamanda hemcinsi olan ebeveyni ile rekabete dayalı bir gelişim süreci devam eder. Ayrıca bakınız

Cinsellik sağlıklı şekilde öğrenilmelidir. Sağlıklı şekilde yaşanmalıdır. Bir kız çocuğu 3-4 yaşındayken ve otururken bacakları açık şekilde görüldüğünde ailede ki bir bireyin çocuğu sert bir dille bacaklarını kapatmasını söylediğinde bir süre sonra çocuğun zihninde “demek ki bacaklarımın arası kötü “şeklinde algılanıyor. Cinselliği sağlıklı gelişen bireylerin evlilik ve eş seçimi de sağlıklı gelişiyor.

Sonrasında ergenlik dönemiyle birlikte karşı cins ile kurulan sağlıklı ilişki biçimi yoluyla genç bireyin sosyalleşmesine destek olur. Kendini ve diğerlerinin tanımaya başlar. Özgüveni artar. Akademik yaşamında gelişimini destekler. Cinselliğin yaşamımızdaki yeri ve önemini etkileyen bir başka süreci ise; Eş seçimini etkilemesidir.  Bazen karşı cinsle evlilik ve eş seçimi gibi süreçlerde de cinsellik hep ön planda yer alır. Cinsiyetimizi ve cinsel arzularımıza özgü seçimler yaparız. Yani cinsellik sadece biyolojik bir ihtiyaç değildir.

Cinselliğin ve cinsel yaşamın sağlıklı  gelişimi, cinsel yaşamın eğitimle düzenlenmesi, cinselliğin doğru bilinmesi hayatımızı da olumlu yönde düzenler.

Cinsel gelişim süreci yolunda gitmezse cinsel sapkınlıklar ve cinsel suçlar da oluşabilir. Kendi cinselliğimizin farkında olmak çocuklarımızın da cinsel kimliğinin sağlıklı gelişimi için çok önemlidir. Eğer evde cinsel roller belirlenmemişse çocuğun da cinsel gelişimi sağlıklı olamamakta malesef. Evdeki cinsel kimlik rolü olmayan baba figürü varsa  erkek çocuk için kimlik gelişimi sekteye uğrayabilir. Ya da evdeki tüm bireylerin bayanlardan oluşması durumunda erkek çocuk için cinsel kimlik örneği olmadığı durumuda da aynı cinsel gelişim süreci sekteye uğrayabillir.

Sex cinsel eylemin kendisidir. Cinsellik ise cinsel kimliğin adıdır. Her yaşın kendisine özgü bir cinsel eğitim  süreci vardır. Çocuklarda her yaşa özgü bir cinsel bilgi verilmelidir.

Cinsel tacizlerin altında da cinsel sapkınlıklar yatıyor. Cinsel sapkınlıklar çocukluk yıllarında başlayan cinsel roller ve cinsel kimlik ile ilgili yolunda gitmeyen birşeyler olduğu anlamına gelebilir. Son dönemlerde ülkemizde çocuların cinsel yönden kötüye kullanımını medya yoluyla fazlasıyla duymaya, izlemeye başladık.

Yazılı ve görsel basında sürekli olarak gündemimizi oluşturan çocukların cinsel yönden kötüye kullanımı haberleri bir yandan haber alma özgürlüğümüz ve gazetecilerin şeffaf toplum yolunda çok önemli görevleriyken; diğer yandan toplumun korkutulması anlamlarına da gelebilmektedir. İnsanlar herkesten korkmaya başladı. Bu durum da çocukların bu kaygılarla büyütülmesi de çok doğru olmayacaktır.

Korku ve endişelerle yaşamak yerine bilinçlenmeli ve çocuklarınızı da bilinçlendirmelisiniz. Bunun için gerekirse uzman psikolog ve terapistlerden psikolojik destek almalısınız. Çocuklarınızın olumsuzluk yaşamasından önce bu konuda psikolojik yardım almanız daha az zararlı ve daha çok yararlı olacaktır. Bursada çocuk psikologlarından psikolojik destek alabileceğiniz konulardan birisi de çocuğun cinsel gelişimi ve cinsel sorunlarıdır. Cinsellikle ilgili açıklamakta zorluk çektiğiniz konularda psikolog desteği almaktan çekinmeyin.

Diğer Çocuk Psikolojisi Makaleleri

Kullanım Koşulları ve Yasal Uyarı

© 2021 Tüm Hakları Saklıdır Bursa Çocuk Psikolojisi, Çocuk Psikoloğu. Site: 3 Ünlem Tasarım