SORU SOR

BİLGİ DANIŞMA HATTI: 0(224) 451 6551

Çocuklar Yalan Söyleyebilir

Çocuklar Yalan Söyleyebilir
Son Güncelleme: 11.06.2014 , Okunma: 4709
Yalan söylemek, biz yetişkinlerin gerçekleri farklı şekilde sunmasıdır. Çocuklar da bazen yalan söylerler. Çocukların yalanları biz yetişkinlerin yalanlarıyla aynı nitelikte değildir. Yetişkinler, korku duyulan anlar da kendilerini korumak için geliştirdikleri bir davranış olabilir. Çocuklar yalan söyledikleri an da farkında olmadan ihtiyacı olan şeyleri, eksikliğini hissettikleri şeyleri, rahatsızlık duydukları konuları ve hayalleri hakkında önemli bilgiler verir. Çocukların yalan söyleme nedenlerini şöyle açıklayabiliriz;

Aile içindeki yetişkinlerin veya yakın çevredeki insanlar, kolayca yalan söylüyorlarsa, çocukların onlardan etkilenerek davranışsal olarak öğrenmeleri ve bunu normalleştirmeleri sık gözlenen yalan söyleme gerekçesidir.  Özellikle de okul öncesi dönemde çocuklar, çevrelerindeki büyüklerini özellikle de anne babalarını örnek alır. Ebeveynin yalan söylemesi, yalan davranışını çocuğun gözünde yapılabilir kılar. Çocuk, bunun normal bir davranış olduğuna inanmaya başlar.

Biz yetişkinler gibi çocuklarda, istenmeyen durumlarda kaldıklarında, kendilerini mevcut durumdan kurtarmak için yalan söyleme eğilimi gösterir. Sorumluluklarını yerine getirmediğinde, istediği şeyler olmasını istediğinde yalan söyleyebilir.

Çocuklar eksikliğini hissettiği ya da olmasını dilediği şeyler için yalan söyler. Örneğin,  kardeşi ölmüş bir çocuk, kardeşiyle oyun oynadığından bahsedebilir.

Aile içinde kendini İlgi ve sevgiden yoksun olduğuna inanan çocuklar yalan söyleme eğilimi gösterir. Kendini değersiz ve önemsiz hisseden Öz güveni sarsılan çocuk olmayan şeyleri olmuş gibi anlatabilir.

Yalan Söyleme-mesi için Ne Yapmalı ?

Çocuklarda yalan söyleme davranışını azaltmak ya da engellemek için, öncelikle çocuğun yoğun stres ve baskıyla karşılaşması, yalan söylemeyi tetikler. Ebeveyn yalan söylememeli ki çocuklar da bu davranışı normalleştirmesin. Anne babalar özellikle de okul öncesi dönemde örnek alacağı için dikkatli olunmalıdır. Bu nedenle çocukların 3 -4 yaşından sonra okula başlamasında yarar var. Ayrıca çocuklardan yaşının üstünde sorumluluk almasını istemek yapamayacağı şeyleri beklemek de yalana teşvik edici olabileceğinden, bu konuda da dikkatli olunmalı.

Anne babanın çocuğa güven vermelidir. Tutarlı davranmalıdır. Bu durum çocukların davranışlarına da olumlu olarak yansıyacaktır. Çocuklarınızı etraftaki çocuklarla mukayese etmemek de doğru olacaktır. Çocuk psikolojisi, bu durumu şöyle dönüştürür; “Ben de onun gibi olmalıyım ki anne babam beni de bu şekilde takdir etsin”. Çocuklarla etkili ve kaliteli zaman geçirirseniz, yeterli ilgi ve sevgi gösterirseniz çocukların yalan söylemesine de engel olmuş olursunuz.. Aile içerisinde değerli olduğunu hisseden çocuk, yalan söyleyerek kendini ispat etme tavrı içine girmez. Çocukla iletişim kurmak, onun davranışlarını doğru analiz etmek de yalan söyleme eğilimini büyük ölçüde engeller.

Çocuklara yalan söylemenin yanlış olduğu baskı ve sert tutumlarla değil, sözlü olarak yapıcı bir tavırla anlatılmalı. Sert davranış ve tutumlar, çocukları yalan konusunda caydırmak yerine, yalan söylemeye teşvik edebilir. Ailesinin baskısından kendini korumak isteyen çocuk, yalan söyleyerek kendini savunmaya çalışır. O nedenle, bu tip davranışlardan uzak durulmalı. Bununla birlikte çocuğunuza yalan söylememesini söylemek yerine doğruları söylemesini söylemek daha doğru olacaktır. Olmaması gerekeni değil de olması gerekeni yani doğruları konuşmalıyız şeklinde belirtmeliyiz. 

Çocuklarınızın yalan söylemesi konusunda kendi kendinize yaptıklarınız yeterli olmadığı durumda bir uzmandan psikolojik destek alabilirsiniz. Çocukların sağlıklı ruhsal gelişimlerini desteklemek ve çocuklarda davranış bozuklukları konusunda uzman psikolog ile görüşmeniz yerinde olacaktır. Çocukların Oyun terapisi ve diğer çocuk terapisi yol ve yöntemlerinin uygulanması konusunda size destek olacaklardır.          

Diğer Çocuk Psikolojisi Makaleleri

Kullanım Koşulları ve Yasal Uyarı

© 2021 Tüm Hakları Saklıdır Bursa Çocuk Psikolojisi, Çocuk Psikoloğu. Site: 3 Ünlem Tasarım