SORU SOR

BİLGİ DANIŞMA HATTI: 0(224) 451 6551

Kardeş Kıskançlığı

Kardeş Kıskançlığı
Son Güncelleme: 12.07.2013 , Okunma: 3051
Çocuğun dünyasında anne her şeyden önemlidir. Sevgilisini başkasının kollarında gören birisinin yaşadığı paylaşamama duygusu ile kardeşini annesinin kucağında gören bir çocuk pek de farklı şeyler yaşamazlar. Evde kendisi varken ikinci bir çocuğa neden ihtiyaç olduğu konusunda anlamsal bir boşlu duygusu yaşanır.

İlk çocuk ikincisi doğduktan sonra kendi değerini ve ne kadar sevildiğini anlamaya çalışırcasına anne babasını test eder. Her davranışlarını yorumlar. Annem bebeği benden daha çok seviyor tarzında çıkarımlarını seçici algılama ile her gün daha da çoğaltır. Genel olarak eziklik ve değersizlik duygusu yaşayabilir ve bu duyguları onun yetişkinlik döneminde de hissedilebilir.

İlk çocuğun kıskançlığı, annenin hamileliği döneminde başlar. Doğum yaklaştıkça annenin yorgunluğu da artar ve ilk çocukla ilgilenme süresi azalır. Onu kucağına alama-maya başlar. Onun kişisel istek ve ihtiyaçlarına daha az yanıt verebilir duruma gelir. Baba ise anne ile ilgilenmesi gerektiği durumlarını artırır. Bu durum ilk çocuğun ebeveyni ile geçirdiği zamanın azalmasına neden olacaktır. Bu dönemde psikologlar etkin rol oynayabilirler. Anne babanın ilk çocuğa nasıl davranması gerektiği konusunda psikologlar ailelerin gerçekleri doğrultusunda bilgi verebilirler. 

Doğumla birlikte artık evde ikinci bir çocuk daha vardır ve bu durum ilk çocuğun  sindirebildiği bir durum olmaz. Yeni doğan bebeği görmeye geleneler için odak noktası yeni doğan bebek olur. Herkes ikinci çocuğu kucaktan kucağa ilgi gösterir. Belki önceleri biraz daha sıcaklıkla karşılamışsa da ilerleyen haftalarda, aylarda bebeği istemediğini doğrudan ya da dolaylı olarak belirtir. Zamanla yeni doğan bebek gibi davranışlar sergileyebilir. Böylelikle ilgi ve alakayı yeniden kazanmayı amaçlayabilir. Bu durumda ilk çocuğun psikolojik danışmanlık merkezinde uzman psikolog ile psikolojik destek almasında yarar olur.

Diğer Çocuk Psikolojisi Makaleleri

Kullanım Koşulları ve Yasal Uyarı

© 2021 Tüm Hakları Saklıdır Bursa Çocuk Psikolojisi, Çocuk Psikoloğu. Site: 3 Ünlem Tasarım