SORU SOR

BİLGİ DANIŞMA HATTI: 0(224) 451 6551

Ödevlerini Yaparak Çocuğunuza Kötülük Yapmayın

Ödevlerini Yaparak Çocuğunuza Kötülük Yapmayın
Son Güncelleme: 08.06.2014 , Okunma: 4259
Öğrencilik ve ev ödevleri ayrılmaz ikili gibidir. Okulda yapılan çalışmaların evdeki tekrarıdır bir açıdan. Ödev yapmak çocuklar için okul sonrasında yeniden hatırlama ve pekiştirmedir. Ancak çocuklarının ödevlerini anne babanın yapması durumuna çok sık rastlamaktayız. Bu durum çocuklar için kolaylık gibi görünse de aslında çocuklar için başarı durumunu olumsuz etkilemektedir.

Ev ödevleri, çocukların sorumluluk duygularını artırırken özgüven ve başarı yönünden de öğrencileri desteklemektedir. Çocukların eleştirel zihin yapılarını destekleyen ve bireysel olarak çalışmalarını destekleyen, araştırma ve öğrenme çabasını destekleyen bir çabadır. Yaratıcılığını ve öz güveni destekleyerek üretme çabasını artırmaktadır. Öğrendiklerinin akılda kalıcılığını artırırken karar verme ve problem çözme becerisini artırır. Öğrenci için öğrendiği ve öğrenemediği alanlarını fark etmesine sebep olur. Bu durum öğrencinin gelişime açık olan taraflarının bilinmesine yardımcı olur. Çocuğunuzun gelişimini desteklemek için gerektiğinde psikolojik destek almaktan çekinmemelisiniz.

 

Uygun Ortamı Yaratın Yeter !

Öğrenciler ders çalışmak için uygun ortama ihtiyaç duyarlar. Ders çalışmak belirli bir plan ve program çerçevesinde olmalıdır. Her aklına geldiğinde ders çalışmak doğru olmadığı gibi, ders çalışmaya yeterli önemin verilmemesi anlamına da gelir. Aileler çocuklarının ders çalışma ortamını düzenlemeli ve konsantrasyonunu sağlayabileceği bir köşe seçmelerinde yarar olduğunu düşünüyorum. Öğrenciler zamanı etkili kullanmalı, hem ders çalışmaya hem de kendilerine zaman ayırabilmeliler. Bunun için etkili zaman yönetimine ihtiyaç duyulmaktadır. Çalışmanın amacını anlayan çocuk zorlandığı yerlerde yetişkinlerden bilgi alabilmeli. Ama anne baba destek verirken ipucundan öteye gitmemeli. Takıldıkları yerde, eksik veya yanlış bilginin önüne geçilmesi için yönlendirme yapılabilir. Çocukların planlı ve etkili çalışma alışkanlığı kazanmaları için destekleyici olabilirsiniz ancak sürekli olarak ona ders çalışması gerektiğini hatırlatmaktan kaçınmanızı öneriyorum.

 

Ders Çalışmıyorsa Nedenlerini Araştırın

Ödevlerini yapmayan, derslerini çalışmayan öğrencinin bu durumunu iyi araştırmak gerekiyor.  Öncelikle dersleri ve ödevleriyle ilgilenmeyen, öteleyen öğrencinin bu davranışının nedenlerine bakacak olursanız. Temel birkaç neden bulabiliriz. Bunlardan ilki okul ve öğretmenden kaynaklanan nedenlerdir. Okul ortamında ve öğretmeniyle arasındaki ilişkisi sorgulanabilir. İkinci olarak aile içinde yolunda gitmeyen bir şeyler olabileceği akla gelmelidir. Örneğin anne baba çatışması ya da kardeş kıskançlığı ya da sosyal ve ekonomik sorunları gözden geçirmekte yarar var. Üçüncü bir başka neden ise; çocuğun kendinden kaynaklanabilir. Çocuğun duygusal ve zihinsel olarak son zamanlarda yaşayabileceği bazı sorunlar yaşanıyor ve siz anne babalar bundan haberdar olmayabilirsiniz. Bu nedenle derslerini çalışmıyor ya da ödevlerini yapmayabilir. Bu noktada ona erişemiyorsanız, sınav kaygısı konusunda çalışma yapan bir uzman psikolog ile görüşmenizde yarar olduğunu düşünüyorum. 

Diğer Çocuk Psikolojisi Makaleleri

Kullanım Koşulları ve Yasal Uyarı

© 2021 Tüm Hakları Saklıdır Bursa Çocuk Psikolojisi, Çocuk Psikoloğu. Site: 3 Ünlem Tasarım