SORU SOR

BİLGİ DANIŞMA HATTI: 0(224) 451 6551

Okulda Başarısızlık

Okulda Başarısızlık
Son Güncelleme: 09.11.2013 , Okunma: 3110
Çocuklarda görülen okul başarısızlığı depresyona yol açar mı? Evet depresyona yol açabilir. Daha da ötesi çocuklarda ve gençlerdeki depresyon nedenleri arasında okul başarısızlığı önemli bir yer tutar diyebiliriz.

Bir çocuğun depresyona girmesinde ailenin etkisi de büyüktür. Özellikle aile içi çatışmalar, çocuk ve ergenlerde depresyon riskini arttıran en önemli etkenlerin başında gelir. Anne ya da babası depresyonda olan çocuk ve ergenlerin depresyona girme olasılıkları çok daha fazladır. Bursa psikoterapi merkezi’ ne başvuruda bulunan çocuk ve ergenlerin psikolojisinde ailelerin tutumları önem taşımaktadır. Evlilik ve aile terapisi kimi durumlarda çocuk ve ergenlerin yaşadıkları sorunlar nedeniyle gerekli olabilmektedir.

Okul başarısızlığı da depresyonu etkiliyor. Çocuk ve ergenlerin yaşamını etkileyen her türlü yaşam olayı da depresyonu tetiklemektedir. Bu risk etmenleri arasında boşanma, ölüm kronik hastalıklar sosyoekonomik sıkıntılar ana başlıklar olarak belirtilebilir. Genellikle okulda başarıyı yakalayamayan çocuğun benlik saygısı düşük olabilmektedir. Kendine güveni az olan, kendini beğenmeyip başarısız gören çocukların da depresyona yakalanma oranları yüksek denilebilir.

Bebeklik döneminden başlamak üzere her yaşta depresyona girilebilir. Bu durumda bebeklik depresyonu olarak tanımlayabileceğimiz bebeğin depresyonundan da bahsedilebilir. Bebeklik depresyonu özellikle anneden ayrı kalma sonrası ortaya çıkan huzursuzluk, ağlama, beslenme sorunları, mide bağırsak sisteminde yaşanan gaz sorunları ve son olarak içe kapanmaya varan bir sorun şeklinde ortaya çıkıyor. Bu durumda bebek çevre ile ilişkisini azaltır. Donuk ve durgun ruh haline bürünebilir.

Çocuk ve ergen psikiyatrist’lerine az sayıda bebek getirilir. Bebeklerden çok çocuk ve ergenlerin içe kapanmaları, ders başarılarının düşmesi, uyku sorunlar, kırılganlık, alınganlık, ağlama, huzursuzluk gibi nedenlerle bursada çocuk psikoloğu arayışına girilir. Bursada çocuk psikolojisi konusunda araştırma yapan ebeveynler sıklıkla çocuklarının okulda başarısızlık yaşadığını belirterek çözüm arayışı içinde olduklarını anlatırlar. Bursa psikologları içinde çocuk psikoloğu bulmak ve durumun giderilmesi yoluna giderler.

Okul çağındaki çocuklarda depresyon belirtileri farklıdır. Aile, çocuğunu gözlemliyorsa bu sıra dışılıkları fark edebilir. Aileler çok ilgili değilse çocuklar durumun farkında olmadan huzursuz, karamsar durgun ve mutsuz bir görünümle yaşarlar. Çocuklarda azalan sosyal aktivite, huzursuz davranışlar çocuğun depresyonda olduğunu gösterebilir. Bazı çocuklar depresif duygularını aileleriyle paylaşırken birçok çocuk ise duygularını paylaşmazlar. Bu durumda okul ile aile arasında iyi bir iletişim kurulmalı. Okul psikolojik danışmanı / okul psikoloğu ile de iletişim kurmalısınız. Çocuğunuzun öğretmeni ve ailesi de aynı şekilde iyi bir iletişim kurarak nedenleri üzerinde durulabilir.

Ergenlikte uyuşturucu ve alkol kullanımı, depresyona eşlik eder. Ergenlik dönemindeki depresyon başlangıcı erişkin depresyonuna benzer. Bu dönemde uyuşturucu ve alkol kullanımı sıklıkla depresyona eşlik eder. Dış görünümü değişim gösterir. Dışarıdan mutsuz, bakımsız, durgun, tedirgin hali dikkat çeker. Ergenin sosyal ilişkileri bozulur, konuşmaları yavaşlar. Hatta ağır durumlarda hiç konuşmaz. Sık ağlama, özellikle sabahları yoğun olan kaygı, isteksizlik, zevk alamama, yakınlarına ilgisinde azalma ve bazen de çabuk öfkelenme durumu görülür. Unutkanlıktan yakınma çok sıktır ve unutkanlık, insanları en çok rahatsız eden bulgudur. Geçmişe pişmanlık duyma ve geleceğe umutsuz bakma, depresyonu hatırlatır. Ergenlerin bu dönemde, kendilerini suçlamaya eğilimli, kendine güveni ve saygısı azdır. Bu belirtilere iştahsızlık ve uyku azalması eşlik eder. Bazen de iştahta ve uyku isteğinde aşırı artma olabilir. 

Diğer Çocuk Psikolojisi Makaleleri

Kullanım Koşulları ve Yasal Uyarı

© 2021 Tüm Hakları Saklıdır Bursa Çocuk Psikolojisi, Çocuk Psikoloğu. Site: 3 Ünlem Tasarım